file Question Nekoncepční koncepce armády, k pláči

12 roků 11 měsíců zpět #21663 od Kuchta
Kuchta replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
redhot napsal:

Jo chlapi, v pohodě. Nakonec potěší že nejste úplně lhostejní. Však to můžeme probrat třeba na nějakém srazu. Letos ale ne, mám to ještě pořád trochu daleko.

A kdepak si? Brusel? Afgoš? :wondering:

Please Přihlásit se to join the conversation.

• Kuchta
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK6
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21613 od redhot
redhot replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
Jo chlapi, v pohodě. Nakonec potěší že nejste úplně lhostejní. Však to můžeme probrat třeba na nějakém srazu. Letos ale ne, mám to ještě pořád trochu daleko.

• redhot
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK5
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21599 od Kokin
Kokin replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
Chce o tom prostě víc mluvit a nebát se, protože jinak se to vážně nehne. :secret:

:kiss: :bye:

VSTROMKLUB.CZ administrátor.
www.gipro.cz - www.moto-doplnky.cz - www.1-bike.cz

• Kokin
  • Avatar uživatele Kokin Topic Author
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK_ADMIN
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21596 od traxxas
traxxas replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
Pozorně tady tu diskusi sleduji a těžko zaujímat pevné, konkrétní, kategorické stanovisko.Každý z vás má svou pravdu. Já jsem taktéž rozhořčen všemi tunely v této banánové republice, nejenom armádními. Ale k jádru věci-chápu, že podle vojenského řádu a disciplíny, lze těžko polemizovat, natož potom kritizovat rozhodnutí nadřízených. Ale žijeme v demokracii, kde fungují investigativní novináři a lze jako utajený zdroj předat konkrétní informace, které si už většinou investigativci ověří a dotáhnou do konce. A pokud nebudou kauzy medializované, aby byl vyvíjen tlak na zainteresované, tak se nic dít nebude a klídeček , pohodička a smrádek...... :bye: Jenže , většinou se jedná o informace, na které si dotyční dávají extra pozor, aby nedošlo k úniku. Ale přesto dochází, takže se občas asi nějaký jedinec najde, kdo informuje. Otázkou je, zda je ze zmíněných složek.
Taktéž doufám, že i nadále zůstáváme kamarády a nevztahujte si to prosím bratři v triku osobně na sebe, každý jedinec.

The Truth Is Out There

• traxxas
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21595 od redhot
Kokin: Na spoustě věcí se shodneme. Rozumím tomu co ti vadí, a věř mi, mě to vadí taky a možná ještě víc než tobě. Protože za ušetřené peníze jsme mohli mít lepší techniku, lepší výcvik, lepší platy; to pořadí má každý individulání.
V minulém příspěvku jsi se ptal, jestli nás skutečně musí být dvacet tisíc. Já myslím že ne. Určitě je tam nahoře víc lidí než je potřeba, a dole je tomu přesně naopak. K tomu navíc ti horní mají větší platy, takže zatěžují zdroje víc než průměr. Jeden z minulých ministrů říkal že struktura armády bude mít tvar pyramidy, myšleno široká základna základních funkcí dole a úzká skupina velení nahoře. My teď máme takové rčení, že pyramida stojí na špici. Personální práce v armádě by vůbec byla na zvláštní článek, budu se snažit se tomu tady aspoň zatím vyhnout.
Zpátky k tvé připomínce ohledně toho co my bychom mohli a neděláme, cituji: "A všichni z těch vojáků, co pláčou, ať jim nenadávám (beru to, a neneadávám jim), si nechají s....át na hlavu, snižovat platy, všichni zavírají oči na rozkrádačkama, levárnama, ulejvákama, tunelováním. Všichni vědí co jim kdo nakoupil za šmejdy, ale mlčí a mlčí a pak se diví reputaci." Armáda je už z principu založená na hierarchii, důvody jsou zřejmé. Bohužel tím je dopředu dané, že jednotky nic neudělají s tím kdo jim co přidělí v rámci centrálních nákupů, podřízení nezabrání spoustě špatných rozhodnutí svých nadřízených už proto že o nich nebudou vědět, nebo prostě nebudou mít kompletní informace o problému. Oklikou se dostávám k tomu co jsem napsal ve svém prvním příspěvku: Jsme demokratická armáda řízená civilní složkou MO, se všemi důsledky. Není to výmluva. Je to pouhý popis situace.
Jestli chceš slyšet nějaké řešení, tak tě bohužel zklamu. V instituci, která je řízená civilním ministrem, řešila veškeré podněty Inspekce MO, která mu podléhá. Co dodat? Teď snad byla zřízena i Inspekce NGŠ, nejsem si jistý, ale ta je/bude v této hierarchii stejně níž než prvně jmenovaná.
Pokud jsem v tobě vyvolal dojem, že se mě tahle diskuse nějak dotýká, tak to nebylo mým úmyslem. Jen jsem cítil potřebu reagovat na některé věci, které třeba nejsou tak zřejmé, a pokusit se trochu opravit mínění lidí o instituci, ve které se pohybuju.

• redhot
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21590 od Kokin
Kluci jste moc vztahovačný, nikdo nekamenuje vojáky, ale armádu.

U vojáku - generelně - mne mrzí jediný, obecná zbabělost. Já chápu, že jde o existenci, o plat, hypotéku apod. Ale přesto, voják má být statečný ne jenom na papíru. A když všichni z těch 20 tisíc vědí - ten a ten krade, tohle byla levárna, tohle nechceme .... a přitom všichni mlčí?
Je to správné? Musí to tak být? Musí to tedy ta kritika chodit z venku, z civilu, který se ptá kam se vyhazují ty peníze, a proč vojáci potřebují nesmysly typu to a to?
Nikdy si nikdo z vojáků nepoložil otázku, že na něho samotného je v v rozpočtu 2,5 milionu korun ročně / na vojáka? Jeho plat je zlomeček. A všichni z těch vojáků, co pláčou, ať jim nenadávám (beru to, a neneadávám jim), si nechají s....át na hlavu, snižovat platy, všichni zavírají oči na rozkrádačkama, levárnama, ulejvákama, tunelováním. Všichni vědí co jim kdo nakoupil za šmejdy, ale mlčí a mlčí a pak se diví reputaci.

Sorry, ale musel jsem to napsat. Já jsem jenom civil, co hodlá přispívat na ozbrojené složky ze svého platu (daní), ale chci vidět efektivitu a hospodárnost. A statečné vojáky, co vědí co chtějí, umí to zdůvodnit a obhájit. A ne že se všichni odshora až dolů schovávají za "to mi nic, to všechno politici" a nadávají leda v hospodě...

Jenom na upřesněnou - je to stejný ve všech oborech. Nemám rád úplatky u doktorů, rozkrádačky státního majetku na výběrových řízeních. To není jenom o armádě, nicméně o armádě je tohle téma, můžeme otevřít další topicy na další obory a že jich bude ;-)
Kdysi se říkalo, ještě než nastoupili zasr...ný bolšivici, že heslo má být "nebát se a nekrást". Chce se to k němu jenom vrátit a zlodějiny považovat za zlodějiny a podle nich se k tomu chovat a netolerovat je.

Tak a doufám, že jsem stále kamarádi ;-)

• Kokin
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21589 od Pavel
Pavel replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
NO po nějaké době si dovolím napsat svou reakci. S armádou je to podobné jako s Policií. Většina peněz se ztrácí úplně někde jinde, než v platech vojáků, policajtů. KDyž se kouknu na armádu, vidím paralelu s Policií, kdy jsou nakupované za velké peníze věci, které ty peníze jinde ve světě nestojí, nebo se dají koupit i stejně kvalitní (ne-li kvalitnější) za peníze menší. Kluci, co slouží a nejsou někde hooodně vysoko - ti nejsou na tomto foru, tak ti za nic nemůžou, je mi jich líto. Šli tam pracovat z nějakého přesvědčení, s vidinou nějaké jistoty (možná i sociální), aby uživili rodinu, postavili dům...
Nyní se jim snižujou výplaty, příspěvky na bydlení, jsou daleko od rodin, ...
Ano, vybrali si sami, ale i já jsem si vybral před 11-ti roky být policajtem, abych mohl pomáhat lidem (k hasičům jsem neměl tu správnou tlačenku) a proč mám nyní taky menší plat? Snížili dávky i cikánům a jinejm potřebnejm, který celej život nedělají a dělat nebudou a dostanou bydlení téměř na počkání? Proč takovouto skupinu (dost velkou) potřebuje náš stát a stará se o ní tak, že by nás měla jednoho dne spasit?
Tím chci jen napsat, že většina pro.ebaných peněz ve státě jde stejně někam jinam, než na platy vojáků (policajtů). Tak je nekamenujte, oni za to nemůžou a rádi by to změnili sami.
Jinak Kuchto Bahna - byl tam můj syn Pavlík se švárou, co dělá v Žatci v kasárnách a prej to bylo dobrý. :v:

• Pavel
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21585 od Kuchta
V sobotu jsem byl na Bahnech! :ohmy: Pěkná podívaná...letadla, tanky a vše vojenské co si dovedete představit! :good: Armáda z toho nemá asi nic, ale ten pán co to má už leta pronajaté na tom myslím docela rýžuje!! :blush: Přišlo tam asi 40.000 lidí kteří armádě fandí a je pro ně nějakým způsobem zajímavá. Pěkná podívaná, za pěkný peníz, ale k ničemu...řekl bych! :wondering: Jen taková PR akce pro veřejnost. :no: :no: Jak jsem už psal....sám jsem se divil kolik máme pěkné nové a moderní techniky! Jenže na Bahnech se ukáže jen to NEJ a realita je někde úplně jinde!! Třeba PV3S což většina z vás jistě zná, slaví příští rok 60 let. Přemýšlíme co těm našim HUJDÁM dáme za dátek?! :wondering: :wondering: Dle mého názoru v naší armádě oslaví i tu 100!! :whistle: :whistle:

• Kuchta
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21584 od Kuchta
redhot napsal:

S tím plýtváním: doteď si každý ministr a jeho strana armádu použil jako dojnou krávu pro něco jinýho. Můžem mluvit o CASAách, Pandurech nebo čemkoliv jiným, a zjistíš že reálný potřeby jsou zčásti nebo úplně jinde. Například Alcy. To je strašnej průser, doteď se platí za uskladnění a údržbu té neodebrané poloviny šílený peníze. Ale co, lid si to žádal, zachraňoval se český průmysl, že? Tím chci říct že tyhle rozhodování jsou motivované politicky a ne odborně.
S Bílou knihou se vůbec poprvé snažil někdo hodit na papír, co vlastně stát od armády požaduje. Z toho by potom mělo vyplynout jak ta armádá má být velká a co to bude stát. Je smutné že tohle trvalo dvacet let. Je dobrý dát si to taky do souvislosti se současným ministrem. Byla to jeho snaha konečně ustavit nějaký pravidla. Taky bych mu přičetl k dobru že ke tvorbě přizval i opozici, to se moc nenosí. A je zajímavé, že nejvíc Vondru torpéduje Kalousek, borec kterej u lidovců dojil armádu jako náměstek snad nejvíc. Protože mu současný ministr přišlápl tu hadičku s penězma. Kalousek má navíc na rukou krev těch kluků co se zabili na těch padácích. Ten samej týpek, co byl snad v každý vládě od převratu, a teď měl tu drzost posílat starejm babkám složenky na 120000Kč, co jako každej dluží. A lidi mu to žerou a nesnáší Vondru kvůli nějakým 300 milionům, což jsou sice velký peníze, ale ve srovnání s tím co udělal on je to úplný nic.
Máš pravdu, v armádě prachy mizí. Jenom my vojáci fakt nevíme kam.

:good: :good: :good: :good: :good: :good: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :good: :good: :good: :good: :good:

• Kuchta
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21565 od redhot
S tím plýtváním: doteď si každý ministr a jeho strana armádu použil jako dojnou krávu pro něco jinýho. Můžem mluvit o CASAách, Pandurech nebo čemkoliv jiným, a zjistíš že reálný potřeby jsou zčásti nebo úplně jinde. Například Alcy. To je strašnej průser, doteď se platí za uskladnění a údržbu té neodebrané poloviny šílený peníze. Ale co, lid si to žádal, zachraňoval se český průmysl, že? Tím chci říct že tyhle rozhodování jsou motivované politicky a ne odborně.
S Bílou knihou se vůbec poprvé snažil někdo hodit na papír, co vlastně stát od armády požaduje. Z toho by potom mělo vyplynout jak ta armádá má být velká a co to bude stát. Je smutné že tohle trvalo dvacet let. Je dobrý dát si to taky do souvislosti se současným ministrem. Byla to jeho snaha konečně ustavit nějaký pravidla. Taky bych mu přičetl k dobru že ke tvorbě přizval i opozici, to se moc nenosí. A je zajímavé, že nejvíc Vondru torpéduje Kalousek, borec kterej u lidovců dojil armádu jako náměstek snad nejvíc. Protože mu současný ministr přišlápl tu hadičku s penězma. Kalousek má navíc na rukou krev těch kluků co se zabili na těch padácích. Ten samej týpek, co byl snad v každý vládě od převratu, a teď měl tu drzost posílat starejm babkám složenky na 120000Kč, co jako každej dluží. A lidi mu to žerou a nesnáší Vondru kvůli nějakým 300 milionům, což jsou sice velký peníze, ale ve srovnání s tím co udělal on je to úplný nic.
Máš pravdu, v armádě prachy mizí. Jenom my vojáci fakt nevíme kam.

• redhot
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21564 od Kokin
Aby nedošlo k omylu - to není proti vojákům, ale proti armádě, resp. její podobě a s ní spojeným nákladům.

Ta základní otázka na smysl armády je velmi relevantní, jenom zatím stále i po letech od listopadu, to většina považuje stále za něco "nepatřičného" :-)
Ale je potřeba se ptát, a velení armády musí stále zodpovídat a zdůvodňovat svůj smysl a velikost. Pořádně se neděje ani jedno.

Nikdo neumí definovat nepřítele a většinou jenom čtu kecy typu - musíme mít tanky, vždyť Poláci je mají taky, přece nebudeme my bez nich. Musíme mít stíhačky, vždyť je mají i Slováci, přece nebudeme bez nich.
Bílá kniha je podle mě strašně málo drastická. Když zefektivňuješ firmu, děláš řezy, ne odřezky toho, co už odpadlo sama, nebo uhnilo a nedá se to udržet při životě.

Armáda může a má mít smysl. Pokud to bude neobhajitelná, neprůhledná skupina, těžko dostane punc něčeho lepšího.

A pro redhota - určitě si myslíš, že těch 20 tisíc je adekvátní k roli co plní? Určitě si myslíš, že pokud by se zredukovala armáda na reálnou potřebu, měla třeba půlku lidí s více civilními úkoly, zato 2x líp placenými, že by to armádě nepomohlo?

Voják je povolání co má u mě respekt, ale jsem jako ras na plýtvání všeho druhu a v armádě jsem jich viděl a dodnes o nich slyším moc. Zkusíte mi někdo z kluků z téhle firmy říct bez červenání, že to není pravda?
A ty miliardy prostě v armádě lítají jak do cedníku...

Vdyť to je stejně jenom rečnické téma - já takhle glosuju co vidím a říkám co si myslím. Pochybuju, že se něco změní, ale to neznamená, že o tom nemůžeme mluvit ne? :-)

• Kokin
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21562 od redhot
Já se bránil zuby nehty abych sem něco nenapsal, ale nevydržím to. Taky jsem z "firmy" o které je řeč. Musím se zastat Kuchty, armáda je garantem suverenity a územní celistvosti státu. Názory že v nejbližších dvou generacích nás nikdo nenapadne mně přijdou s odpuštěním naivní. To prostě platí jen pro případ že ta armáda tu je. Pokud použijete selskou logiku, musíte se mnou souhlasit. Pokud to odmítáte, udělejte si takový pokus v malém:
1) odstraňte ze svého domu/bytu zámek, nebo rovnou celé dveře
2) rozhlaste všem sousedům a po obci, že vás už nebaví zamykat, a že to zabezpečení vlastně stojí hodně peněz, posledních dvacet let vás nikdo nevykradl, tak na co se budete prudit furt sebou nosit klíčky, a dveře v pohodě dejte do frcu, ještě za ně dostanete pětikilo
3) odjeďte na týden na dovolenou
4) dejte mi pak vědět, jak jste dopadli
Hlavně prosím neargumentujte s NATO. To není nějakej dobrák, co nás ochrání jenom proto že sme kámoši. To je sdružení států co se domluvily že když jeden bude napaden, ostatní mu pomůžou. To v principu každý z nás odkývá, dává to smysl. Ale když potom má někdo někam jít tu domluvu naplnit, a ono to není zadarmo, občas tam někdo i zařve, to už naší veřejnosti není po chuti. Pokud my nebudeme schopni plnit naše závazky vůči alianci, jednoho dne nám řeknou že ani oni k nám. Pokud by vám někdy někdo sliboval, že tohle nebo támto za nás udělá NATO, klidně ho pošlete někam, protože prostě kecá. Tolik lekce z praktické politiky.
Nyní k situaci v armádě. Opět dávám za pravdu Kuchtovi. Skutečně je třeba rozlišovat mezi armádou a ministerstvem obrany. Veškeré velké akvizice provádí civilové, úředníci MO. Kolikrát nám nakoupí co armáda nepotřebuje, ale velí tomu "politické zájmy". Toto je ten největší penězovod. Mluvíme o miliardách. Těch pár plukovníků z GŠ, co si nechali zaplatit dovolené, jízdní kola a slipy s logem, jsou ve srovnání s tím jen sběrači drobků. S tím bohužel vojáci nic neudělají. Je to otázka demokratického procesu, koho vy lidi volíte a co mu dovolíte udělat. Vybíjet si frustraci zrovna na armádě je nefér. Ještě doporučuji k nahlédnutí třeba tohle:
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/433_2010_priloha3_pdf.pdf
Rozpočet Ministerstva práce a soc. věcí je desetkrát větší. Dáváme nehorázné peníze na podporách a soc. dávkách spoustě lidí, co v životě nic neudělali, a víc vám vadí dvacet tisíc vojáků, co dělají co můžou aby tu káru tlačili dál i když skřípe a vlastně ani nikdo nechce aby někam dojela?

• redhot
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21560 od Mates
Mates replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
Je težké se k této situci vyjádřit,každý to vydí jinak, Já bych hlavně zredukoval,první likvidace by bylo ministerstvo,je úplně zbytečné a bezpředmětné,vše by bez problému zvládl GŠ.Ale musíme si všichni přiznat,že jenom v armádě ten problém není,ten problém je v celé vladě,zdravotnictví,lesy,ČEZ,prostě ve všem,možná je problém v naší české mentalitě.Z čeho mám strach?bojím s,že ani další generace toto nezmění. :wondering:

Více
12 roků 11 měsíců zpět #21555 od vanas-v1
vanas-v1 replied the topic: Re: Nekoncepční koncepce armády, k pláči
no nevim,nevim,ale nebudu s tebou polemizovat,to je na delší diskuzi a mě nebaví psát

• vanas-v1
Více
12 roků 11 měsíců zpět #21554 od Kuchta
K obraně vlasti a zabezpečení politických zájmů! B)

• Kuchta
Více