file Question LPG nebo CNG v autě?

14 roků 3 měsíců zpět #10558 od Hraliczek
Hraliczek replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
Taky něco k LPG.

Měl sem asi 5let Peugeot 309 1.6i z r. 1990. Dal sem do něj plyn a jezdil a najezdil asi 100 000km. Celkem bez problémů. Ke konci akorát začlo auto neskutečně smrdět, po tom co mi upadla koncovka vejfuku a splodiny šli do zadního nárazníku :sick: .Bylo to tím že jsem za celou dobu nevyměnil ani filtr a ni směšovač.
Tak že filtr se má měnit po 10 000km cena nevim, nějaká stovečka, a směšovač prý vydrží od 50 000km do 90 000km cena kolem 2000kč. Ale jak sem psal, šlo to i bez toho.
Teď mám Ford Mondeo 2.0i z r. 2004 automat, v tom mám plyn od nového roku. Cena montáže 29 000kč i s příplatkem 2000kč za přimazávání ventilových sedel. Něco jako "scotolier" na řetěz. Pokud do toho půjdeš, doporučuju ti zvolit místo montáže raději blíš bydlišti. Každopádně po 1000km tě pozvou na doštelování jak u všeho. A pokud ti to začne blbnout jak mě tak tam budeš jezdit než to daj do kupy. Byl sem tam 2x teď to snad už bude dobrý.Čim složitější systém tím víc náchylnej na chyby.A u toho automatu jim to dalo zabrat. Museli mi tam vyměnit,cituji "silnější cívky do vstřikovacích ventilů, silnější vstřiky, a větší reduktor :wondering: Teď uvidim jestli to bude ok.
Co se týče návratnosti,tak cena plynu je kolem poloviny ceny benzínu,jak už se tu psalo. Novější systémy, to jsou dnes už skoro všechny, se přepínájí na plyn až po zahřátí motoru asi na 40 stupňů, to je asi kilometr(v mrazu i víc), Pokud jezdíš krátký přejezdy se studenym motorem, tak i ten benzín pomalu ale jistě mizí. tak že se návratnost trochu prodlouží. Každopádně by bylo zajímavý porovnat máklady na provoz auta s LPG a nějaký TDi asi by to vyšlo na stejno.?

Please Přihlásit se to join the conversation.

• Hraliczek
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK3
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK3
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9789 od Felotron
Felotron replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
Tematicky vtipek ;)

• Felotron
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK5
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9756 od Mládě.Fidži
Mládě.Fidži replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
Dle zákona nesmíš do žádných podzemních garáží. Detektor na plyn není drahý, tak bych si ho raději do garáže dal.

• Mládě.Fidži
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK6
Více
14 roků 4 měsíců zpět - 14 roků 4 měsíců zpět #9754 od Roman Jakub
Roman Jakub replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
Doma jsi v klidu. Tam nic nepotřebuješ. V některých garážích (např. Carrefour Smíchov) opravdu parkovat nesmíš.
S těma dílnama je pak taky potíž. Na to jsem zapomněl. Obecně ty co nemají zvedáky, ale mají díru by ti to neměli vzít. Ty co mají zvedáky to bez problémů dělají. Aspoň u nás to tak vždycky bylo.

Nám to dělali u Plzně a spokojenost. Půjčí ti i zadarmo auto na plyn (nějakou Feldu), než to předělají. Platíš si jenom plyn. Dají ti to s plnou, když přijedeš znova, tak dotankují a platíš rozdíl.

Jo a musíš tam 2x, pokud budeš mít venkovní nádrž. Nejdřív aby si to naměřili, zkoukli. Pak si to nechají vyrobit a pak až jedeš na montáž. Mimochodem my čekali na montáž asi měsíc. Mají dost narváno.
Problémy za rok a půl ježdění žádné.
Poslední úprava: 14 roků 4 měsíců zpět od Roman Jakub.

• Roman Jakub
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK_MODERATOR
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9752 od Kokin
Kokin replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
To je druhá fáze - najít instalační firmu. Zatím vím o jedný v Brně, ale to je masakr, jet do Brna je za trest po dálnici.
Ale budu v Brně během výstavy v březnu, tak by to asi taky šlo :-)

Pardubice jsou za rohem, to by se dalo - ale ještě nejsem rozhodnutý, zatím sbírám informace.

Mimochodem - jak je to s parkováním auta LPG? Třeba se s nima nesmí do podzemních veřejných garáží... A jak je to tedy doma? Musím tam něco mít namontovaný (ten detektor?)?

VSTROMKLUB.CZ administrátor.
www.gipro.cz - www.moto-doplnky.cz - www.1-bike.cz

• Kokin
  • Avatar uživatele Kokin Topic Author
  • COM_KUNENA_SAMPLEDATA_RANK_ADMIN
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9749 od Felotron
Tak hlavne, at ti nekdo doporuci sikovnyho plynare nekde pobliz. Ja vim o jednom v Pardubicich - to mas uz z ruky a pak v Tecovicich u Zlina a to uz je pro Prazaka skoro v Rusku :D

• Felotron
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9741 od Kokin
Díky za info. Naštěstí problémy s nádrží mít nemůžu - u Chrysleru se dává místo rezervy pod auto, takže je to venkovní toroid :-)

Ale právě pro ty případné problémy si to chci všechno pořádně promyslet, než udělám nějaký nevratný zásah. Nesnáším jezdit s autama po servisech - auto má jezdit a ne se flákat za peníze u mechaníků! ;-)

• Kokin
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9740 od Felotron
Tak s LPG mam zkusenosti bohate, tak ti treba aj nejak poradim ;)

1.) MUSI to nemontovat nekdo, kdo to skutecne UMI!!! Protoze jinak si zadelas na velky problemy s STK. Casto to "ojebavaji" - napr. uchyceni nadrze, vedeni trubek s plynem blizko vyfuku (podle predpisu je zakazano, aby byly bliz nez X cm - asi 20, ale ted si nejsem jistej) atd....
Taky je potreba, aby ty agregaty pri montazi instalovali tak, aby se dal normalne provadet servis toho auta (na soucasnym aute mi to dost zprasili, takze doplneni chladiva do klimatizace je celkem orisek atd...)
Jo a jeste jedna vec - je zbytecny do staryho auta cpat moc chytry systemy. U novych je zas problem s kontrolkou "Check engine" - byva problem to vyladit tak, aby vse fakcilo bez problemu.

2.) Ikdyz budes mit toroidni nadrz, plato v kufru budes mit "v lufte". je to holt o neco malo vyssi - ale mozna budes mit vic mista na tu rezervu.

3.) Plyn je v pohode a nemusis mit zadny stresy, ze by to zlikvidovalo motor. Moje predchozi auto (Felcka) najela na plyn 240000km a to pred tim najezdila cert vi kolik (minimalne 150000).

4.) Trochu muze byt komplikace se servisem, protoze podle predpisu by mel byt v te dilne detektor unikajiciho plynu... ale to vetsina lidi vubec neresi/nevi

Toz tak.

Plynu zdar!

• Felotron
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9726 od Lubor
Lubor replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
Je to č.2/2010

• Lubor
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9719 od Kokin
Lubor napsal:

Tento týden ve Světě motorů je obsáhlý článek na toto téma, lépe vychází CNG. :v:

Díky za tip, to si rád proštuduju ;-)
A jaký je to prosím tě číslo SM? Já to nekupuju a než se dostanu do trafiky, tak už to bude určitě archivní... :-)

• Kokin
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9697 od Mládě.Fidži
Bát se nemusíš. Jen svíčky kupuj určené pro LPG a co nejkvalitnejší.

• Mládě.Fidži
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9695 od Kokin
Což o to, návratnost je do roka. Spíš mi šlo o to, aby si člověk nezadělal na nějaké jiné problémy. Ale zatím to vypadá, že ty nové systémy jsou už zase dál a motor už tak na plyn netrpí...
No uvidíme :-)

• Kokin
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9693 od Mládě.Fidži
Dá se i levnější jednodušší systém, ale počítej s problémy hlavně co se týče výkonu. A návratnost investice: 10l za 30Kč vs. 10l za 15Kč, tzn. vrátí se to po 20000km. Údaje jsou orientační, tak to ber s rezervou.

• Mládě.Fidži
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9687 od Kokin
No je to teď už zajímavější než předtím - protože jak se nemusí vozit rezerva, tak ty toroidní nádrže dělají přesně místo ní a dá se to montovat i na auta, co mají rezervu pod autem jako to moje...
Tak o tom asi budu přemýšlet ... :-)

Jenom ta cena 30 tisíc (dle ceníku na moje auto) není zrovna přítulná!!! :-(

• Kokin
Více
14 roků 4 měsíců zpět #9676 od Roman Jakub
Roman Jakub replied the topic: Re:LPG nebo CNG v autě?
Má to tchán v autě. Vzhledem k tomu, že jsem všechno zařizoval já a najel jsem v tom autě cca 8.000km můžu dát svůj soukr názor.
Tchán má Opel Sintra 2.2 16V. Je to starý auto, KW neznám. Nechali jsme udělat LPG.
Stálo ho to cca 23tisíc. Má nádrž místo rezervy. Povedlo se jim tam dát 45ti nebo 50ti litrovou. To už si nepamatuju.
Žere to proti benzínu (původně 10 - 11) 11 - 12l lpg. Teda jak komu. Mě o litr míň :-).

To LPG má vstřikování, takže úbytek výkonu není znát. Žádný přepínání. Všechno jde samo. Nastartuješ na benzín, po zahřátí motoru a překročení určitých otáček se to samo
přepne na plyn. Pokud chceš jet na benzín. Máš tlačítkový přepínač.

Jednou za rok jdeš na kontrolu, kde ti prohlídnou nebo vymění nějaký filtr. Nevím na kolik to vyjde, ale je to na počkání a do tisíce korun na sto procent.
S tím už si tam byl tchán.

Pak je asi poměrně zásadní otázka kde tankovat. V ČR je neskutečně LPG rozšířené. S tím problém není. Se CNG je to horší. Kamarád ho má a aby dojel (protože má auto pouze na CNG) musel si třeba cestou na dovolenou 80km zajet, protože neměl cestou nikde pumpu. S LPG jsi v pohodě.
V zahraničí jsem s tím projel pár zemí a zkušenosti s LPG jsou následující:
Německo - není problém. Pumpy jsou dost rozšířené.
Rakousko - nenajdeš jedinou. Jenom pár pump na CNG
Francie - není problém. Asi jako u nás.
Chorvatsko - opět poměrně časté pumpy LPG
Slovinsko - pouze na hlavních tazích. Pár pump
Itálii, Švýcarsko si nějak nemůžu vzpomenout :-).

Tak asi tak.

• Roman Jakub
Více
Moderátoři: Mates