file Question Význam názvu "Strom"

9 roků 7 měsíců zpět #20854 od hooopy
hooopy created the topic: Význam názvu "Strom"
No...prečítal som si kadečo a musím uznať , že najčastejsšie sa majitelia V-strom-u prikláňajú k nemeckému prekladu slova Strom ako prúd. Na Motorkáři.cz je o tom pomerne dlhá debata, kde sa niekto oprel o wikipédiu a považuje ju za smerodajnú. Práve tá sa odvoláva na nemecký preklad. Prihliadnuc na to, že wikipédiu tvoria tiež len názory obyčajných ľudí, beriem tento pôvod názvu Strom ako pochýbný.

Neviem si predstaviť, prečo by mali práve japonci dávať svojej motorke názov z nemčiny.

Ja sa prikláňam k teórii, že názov V-Strom je tvorený dvoma odkazmi.
- Prvý je "V", čiže naše staré dobre V-éčko (valce usporiadané do V-é)
- Druhé slovo má podľa mňa pôvod v sterogréckom mene STROM, čo v preklade znamená "miesto pre odpočinok"

[ 1 syll. (s)trom, st-r-om ] The boy name Strom is pronounced as STRAAM †. Strom is mainly used in the English language and it is of Old Greek origin. The name is of the meaning resting place. The names Strome and Stromm are variant forms of Strom.

Táto teória je podľa mňa omnoho prijatelnejšia než spojenie s nemeckým "štrom".

Čo vy na to, stromáci?

Keď Noe začal s Archou, ešte nepršalo.

alebo:

"Я не знаю, Я пиротехник"

Please Přihlásit se to join the conversation.

• hooopy
  • Avatar uživatele hooopy Topic Author
  • Super borec
  • Super borec
Více
9 roků 7 měsíců zpět #20855 od barvajs
barvajs replied the topic: Re: Význam názvu "Strom"
Už se to řešilo mockrát. Je to opravdu z němčiny, stromer- tulák, vandrák. V-čko je jasný. Ta motorka byla totiž hlavně pro německej trh jako levnější konkurence BMW GS...

Více
9 roků 7 měsíců zpět #20856 od hooopy
hooopy replied the topic: Re: Význam názvu "Strom"
som nasiel vyjadrenie ofiko zástupcu SUZUKI ČR

Dobrý den,

název vašeho motocykl vznikl u výrobce Suzuki jako první název, pro který nebyla použita ani angličtina a ani japonština. Do té doby byly modely, určené pro Evropu, pojmenovávány buď zkratkami (DR400S, GS500, atd.), nebo anglickými názvy (Intruder, Marauder, Bandit, Savage, DR800 Big, atd.) či dokonce názvy z japonštiny (Katana, Inazuma). Jelikož výrobce předpokládal při vývoji motocyklu, že by mohl být prodejně velmi úspěšný v Německu, dal mu název pocházející z němčiny, Strom = proud, proudění, tok, elektřina atd. "V" označuje, že se jedná o dvouválec do V, no a "650" je objem motoru..

:ohmy: :ohmy:

Keď Noe začal s Archou, ešte nepršalo.

alebo:

"Я не знаю, Я пиротехник"

• hooopy
  • Avatar uživatele hooopy Topic Author
  • Super borec
  • Super borec
Více
9 roků 7 měsíců zpět #20864 od Kokin
Kokin replied the topic: Re: Význam názvu "Strom"
No nevím, ofiko Suzuki se mi moc nezdá, ale třeba mají pravdu všichni.

A nebo třeba já - když jsem se před pár lety nudil a odvodil jsem si z naučného slovníku následující referát

Protože V-Strom nebylo uspokojivě vysvětlený , provedl jsem skoro-vědecké bádání
A pak ve stavu osvícení jsem na to přišel:

V-Strom je přece zkratka!
A protože jedinej strom od V je vrba (dle encyklopedie stromů, bo moje ostatní tipy jako vorovice, vavřín a vedle ještě nejsou botanikama zanesený ),
tak je to jasný.
Chápu, že Suzuki nechtěla psát na mašinu Vrba Strom, bo je to dlouhý a do loga nevhodný, tak to dává konečně smysl

Tak jsem si našel co to vlastně jako ta vrba je:

vrba (bílá)
Opadavý, dvoudomý, široce sloupovitý strom, vysoký od 20 do 30 m, kmen v průměru 1 m, kvetoucí při rašení listů. Dožívá se 80 až 100 let.
Kůra šedá, mělce brázditá. Listy jednoduché, dlouhé od 7 do 11 cm, široké od 1,2 do 1,6 cm, celistvé, střídavé, kopinaté, okraj čepele pilovitý. Samčí květy v jehnědovitém květenství dlouhém od 5 do 6 cm. Jehnědy úzce válcovité. Květy žluté. Samičí květy v jehnědovitém květenství dlouhém 4 cm, . Doba květu: duben - květen. Plody tobolky, dlouhé 5 mm. V každé polovině tobolky 6-8 základů semen. Začíná plodit mezi 8 - 10 rokem. Semena kyjovitá. Na bázi se svazečkem chlupů vyrůstajících z poutka.

Ale myslím, že by měli hezky fofrem tu encyklopedii opravit, to tam musel napsat nějakej hoten-tot, bo správně je to takto:

V-strom (vrba strom)
Občas padavý, dvoukolový jednostopý, široce sloupovitý strom, i pro vysoké do 2 m, s bříchem v průměru i nad 1 m, kvetoucí při reznutí listů. Dožívá se 80 až 100 tisíc km, ale jsou známy případy starší.
Kůra šedá, černá, modrá, občas červená či žlutá, vyjímečně oranžová, mělce brázditá dle opotřebení. Listy jednoduché, vepředu s velkým zdvihem od 7 do 11 cm, široké od 1,2 do 2,6 cm, celistvé, střídavé, kopírující terén a výmoly, okrajově pro náruživce i pilovité v zatáčkách.
Samčí květy v jehnědovitém květenství dlouhém od 15 do 26 cm. Jehnědy úzce válcovité. Květy bílé.
Samičí květy v jehnědovitém květenství velikosti B, C i D.
Doba květu: celoročně.
Plody tobolky dlouhé 0,5 mm. V každé polovině tobolky 6-8 milionů základů semen.
Začíná plodit mezi 8 - 10 rokem. Semena kyjovitá. Na bázi se svazečkem chlupů vyrůstajících z poutka.

:evil: B) :P :laugh: :v:

VSTROMKLUB.CZ administrátor.
www.gipro.cz - www.moto-doplnky.cz - www.1-bike.cz

Více
9 roků 7 měsíců zpět #20869 od BAČAUKY
BAČAUKY replied the topic: Re: Význam názvu "Strom"
Ahoj chlapci,
promiňte, že vám do toho zasahuji, ale všichni se velice pletete.

V- to je jasné: dvouvál Véééé to máte pravdu!
Jinak, STROM jsou počáteční písmena Českých slov, které použili Japonci, protože věděli, že v Česku si budou tuto motorku pořizovat ti nejúúúúúžasnější lidi.
A znamenejí:
S- stoprocentně
T- temperamentní
R- rychlá
O- odolná
M- motorka

Bačauky :) :bye:

Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, směřuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému. Jan Werich

MILUJI ŽIVOT!!! 00420608470300 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

• BAČAUKY
  • Super borec
  • Super borec
  • MAXIMÁLNĚ MINIMALIZOVAT MOŽNÁ RIZIKA!!!
Více
3 měsíců 1 týden zpět #54084 od Rumy
Rumy replied the topic: Re: Význam názvu "Strom"
V popisu modelu V-Strom 1050XT přímo na stránkách suzuki.cz mě zaujal odstavec "Historie řady V-Strom", kde se píše :

Název modelu kombinuje “V” z “V-motoru” a “Strom” (zkratka pro “a stream of storm”).

Přijde mi to jako další za vlasy přitažené vysvětlení. Začínám si myslet, že prostě někdo v Suzuki udělal překlep a už to tak zůstalo :-)....

Více
3 měsíců 1 týden zpět - 3 měsíců 1 týden zpět #54085 od vladom
vladom replied the topic: Re: Význam názvu "Strom"
malo tam byt "stream of wind" ( prúd vetra ) - po nemecky STROM

Clanok z roku 2002 - a aj na WIKI

Named for its V-twin engine and the stream of wind, or "Strom" in German.

https://www.motorcycle.com/manufacturer/suzuki/2002-suzuki-dl1000-vstrom-16517.html
Poslední úprava: 3 měsíců 1 týden zpět od vladom.

Více
Moderátoři: Roman Jakub