map-pin Question Normandie 2009

9 roků 2 měsíců zpět #4008 od Pavel
Pavel replied the topic: Re:Normandie 2009
No hezké plány. Ta Dukla mě láká už delší dobu, ale v souč. době nevím. Ale není to daleko a nemuselo by to být na dlouho. Jo, to by se mi líbilo. Už jsem tam jako žák základní školy byl v roce 1986 a bylo to skvělý, i když v tom věku to člověk moc nedocení.

Please Přihlásit se to join the conversation.

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4015 od Mates
Mates replied the topic: Re:Normandie 2009
Pavel napsal:

No hezké plány. Ta Dukla mě láká už delší dobu, ale v souč. době nevím. Ale není to daleko a nemuselo by to být na dlouho. Jo, to by se mi líbilo. Už jsem tam jako žák základní školy byl v roce 1986 a bylo to skvělý, i když v tom věku to člověk moc nedocení.

Ano to by bylo moc zajímavé,tak bych zvednul ruku :bye:

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4025 od Lubor
Lubor replied the topic: Re:Normandie 2009
Na Dukle jsem byl předloni a je fakt,že její sláva už není zdaleka to,co bývala. Tím myslím,že expozice už asi nikdo moc neudržuje. Ale je tam nádherná příroda a padla tam na mě zvláštní nálada,když si člověk uvědomil,že ta operace,která stála tolik životů,mohla proběhnout jinak,jinde a s jistějším výsledkem.

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4027 od Pavel
Přesně to je to, co si pamatuju - atmosféra. A to navíc v té době kdy jsem tam byl (1986), to mělo na vážnosti mnohem víc, než dnes. Tehdy to byla povinnost tam být, dnes to je o úctě k těm padlým vojákům, kteří se nebáli téměř na konci války jít do zbytečné bitvy, která mohla jak píše Lubor proběhnout úplně někde jinde a s menšími ztrátami.
Ano, tam bych se chtěl podívat.

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4032 od Miloš
Miloš replied the topic: Re:Normandie 2009
Na Dukle jsem byl v roce 1985 coby voják základní služby,sloužící v Michalovcích. Pro ty vojáky tam,to muselo být utrpení.Teprve v posledních letech se o tom začínáme dozvídat pravdu. Ti soudruzi v tom roce 1985 si to pěkně přibarvovali.

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4038 od traxxas
traxxas replied the topic: Re:Normandie 2009
Pavel napsal:

Přesně to je to, co si pamatuju - atmosféra. A to navíc v té době kdy jsem tam byl (1986), to mělo na vážnosti mnohem víc, než dnes. Tehdy to byla povinnost tam být, dnes to je o úctě k těm padlým vojákům, kteří se nebáli téměř na konci války jít do zbytečné bitvy, která mohla jak píše Lubor proběhnout úplně někde jinde a s menšími ztrátami.
Ano, tam bych se chtěl podívat.

Ty Pavle, já myslím, že se báli a dost. A jestli do toho šli dobrovolně, toť otázka....nebo s pistolí, kulometem v zádech...... :no: ...tenkrát to soudruzi přetvořili k obrazu svému... :blush:

The Truth Is Out There

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4043 od Pavel
Jirko vím, že je o tomto tématu ještě ne vše zveřejněné, viděl jsem nějaké dokumenty. Ono ale bylo celkem na obou frontách běžné hnát pěšáky před zbraní do útoku. :sick:
Z úcty k těm padlým bych se tam chtěl někdy podívat a aspoň symbolicky jim vzdát čest.

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4044 od Miloš
Mě z tohotu tématu mrazí v zádech. Chovám k veteránům z východní fornty obrovskou úctu. Tam byla opravdová válka bez pravidel ,tam bylo nejvíce obětí,tam se rozhodovalo o výsledku války v Evropě ,Stalingrad,Kursk,Charkov atd.,to jsou bitvy,které nemají v západní Evropě obdobu. Opravdu před těmito,kdo tímto prošli ,smekám.
No vidíte, kam jsme se dostali z Normandie, přes Duklu až do Ruska.

Více
9 roků 2 měsíců zpět - 9 roků 2 měsíců zpět #4045 od Kokin
Kokin replied the topic: Re:Normandie 2009
No ono to přece je jedno velké téma - druhá světová. Tam se nedá moc oddělovat východní a západní fronta, jedna bez druhé by sama asi nevyhrála.
Mě to téma hodně zajímá, je to ještě u spousty lidí i poměrně nedávné osobní téma, třeba můj jeden děda bojoval za německou stranu, a ten druhej byl při mobilizaci v český armádě v 38-mým...

Myslím že 2.světová překopala Evropu i svět vzhůru nohama a to téma je kromě militaristiky zajímavé hodně i lidsky tím ukrutným množstvím neuvěřitelných a silných příbězích o osobních hrdinstvých, až po zbabělost a pohrdáním hodnoty lidskýho života v pouhé statistické číslo ve výkazu "akceptovaných" ztrát. Těch příběhů člověk ještě v mládí i ve škole slýchal hodně - od partyzánů, rodinných účastníků pražského povstání, rodinných účastníků vyhánění německých obyvatel atd. Kdyby se to dalo zestručnit, tak je strašně důležitý si připomínat ty hrdinské činy, protože 95% válečných aktivit bylo jedno strašně velký svinstvo, při kterých se i dnes zvedá žaludek... Je nutné vědět, že i v podobných šílených časech je možný uchovat osobní statečnost a lidskost.

Naštěstí se militaristika už od politiky dávno oprostila a není už trestný říct nahlas, že Luftwaffe měla nejlepší stíhačky a naopak američani bombardéry. Takže se můžeme bez rozpaků a pocitů viny podívat v jednom výletu na vylodění v Normandii a kromě padlých Amíků, Kanaďanů a Anglánů taky obdivovat vytrvalost německých obránců, kteří v celých divizích z opevnění neustoupili až do konce. Protože ono je většinou jedno, kdo stál na který straně zákopu - všichni tam byly většinou nahnaný rozkazem a sami by tam nikdy nešli...

VSTROMKLUB.CZ administrátor.
www.gipro.cz - www.moto-doplnky.cz - www.1-bike.cz
Poslední úprava: 9 roků 2 měsíců zpět od Kokin.

• Kokin
  • Avatar uživatele Kokin Topic Author
  • Administrator
  • Administrator
Více
9 roků 2 měsíců zpět #4055 od Janek
Janek replied the topic: Re:Normandie 2009
Pavel napsal:

Jako čerstvý otec seď doma na zadku a starej se o manželku.

Sakra chlape, vyrábět - to ANO, vychovávat a starat se - no už ani moc NE. :angry: :ohmy: :) :)

Pavlíku za tu tvojí upřímnost tě miluju :angry: :laugh: ...ale vždyť mě znáš ...jen plkám aby řeč nestála...., Pavlu a malou tu samozřejmě nenechám :good: ... Výroba mimí byla vážně super ale víc se těším na ty starosti... Je to víc v klidu než před 20ti lety... Máme kde bydlet, práci, firmu....je zajištěno...mimí jde do připravena :clapping:

Takže ty válečný zóny fakt objedeme pozdějc...

• Janek
  • Super borec
  • Super borec
  • Pozitivní lidé jsou vítězi dřív, než hra začíná...
Více
9 roků 2 měsíců zpět #4056 od Janek
Janek replied the topic: Re:Normandie 2009
...A taky jsem rád že tu je v tomhle tématu, koukám, dost lidí co je to zajímá jako mě :-)

• Janek
  • Super borec
  • Super borec
  • Pozitivní lidé jsou vítězi dřív, než hra začíná...
Více
9 roků 2 měsíců zpět #4065 od traxxas
traxxas replied the topic: Re:Normandie 2009
Kluci, taky mě to moc zajímá a zajímalo (kdysi jsem byl spoluzakládajícím členem Klubu historie letectví v J. Hradci, dnes už nejsem-časové důvody, mají dnes i své muzeum) a na Dukle jsem nikdy nebyl . Kdykoliv se octnu na nějakém místě bitvy, jedno kdy se stala, mám ten zvláštní pocit i úctu a snažím si představit, jaké to asi tenkrát muselo být.
Je to tak, jak tady všichni píšete a je vidět, že to fakt oslovuje hodně lidí. :v:

The Truth Is Out There

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4071 od MILANM
MILANM replied the topic: Re:Normandie 2009
Tak na Duklu by som išiel tiež a v Piešťanoch máme asi najväčšie vojenské múzeum v SR.

Více
9 roků 2 měsíců zpět #4089 od Miloš
Chlapi,teď mě napadla ptákovina,tak mě hned nekamenujte. Co takhle udělat vyjížďku na Duklu v rámci letního,resp. podzimního srazu?
Přespat můžeme v kempu někde na Slovači. Třeba by se přidali i bratři slováci,mohla by to být docela dobrá akce. :ohmy:

Více
9 roků 2 měsíců zpět - 9 roků 2 měsíců zpět #4090 od Mates
Mates replied the topic: Re:Normandie 2009
to by nebylo špatné,ale co Zvůle,musela by se přeložit na jiný termín nebo udělat dvě akce :wondering:
Poslední úprava: 9 roků 2 měsíců zpět od Mates.

Více
Moderátoři: Roman Jakub